Covid – 19, integrirani sat biologije, kemije i matematike
Kako bi nam priredile ljepši i zanimljiviji kraj neobične školske godine, profesorice Snježana Lukač, Maja Dubovicki i Jasenka Krznarić-Barić su se okupile u našem razredu i spojile matematiku, kemiju i biologiju u jednu temu. Tema je bila bolest COVID -19 i koliko nas zapravo maske štite.

Objavio: Ivan Švaganović

Datum objave: 10.07.2021.

Prvo nam je profesorica Jasenka pričala o biologiji virusa, njegovoj veličini, načinu prijenosa na molekulama vode, razlozima nastanka novih sojeva, ali i njegovom podrijetlu.  Potom  nam je profesorica Maja prikazala različite vrste maski, preporuke HZZJZ o uporabi različitih tipova maski. Pokazala nam je promjenu pora koje nastaju pranjem pamučnih maski. Usporedili smo veličine pora pamučne, kiruške maske i veličine virusa. Također je bilo zanimljivo objašnjenje zašto kisik i ugljični dioksid prolaze kroz pore maske, a virus na kapljicama vode ne.  Zanimljiva je bila  demonstrirala transporta kapljica vode kroz zrak i nemogućnost njihova prolaska kroz masku. Za kraj ovog sata, profesorica Snježana nam je dala nekoliko zanimljivih zadataka vezanih za veličinu virusa. Upravo smo kroz te matematičke zadatke osvijestili stvarnu veličinu virusa, računali mogućnost njihova prolaska kroz masku, te brzinu njegova kretanja kroz okoliš. Sat je tekao vrlo dinamično i ni u jednom trenutku nije bilo dosadno te bi jako željeli ponovno spojiti ova tri predmeta.

Mia Periškić, 1e