Mucanje kao tabu
Učenici Gimnazije M. A. Reljkovića imali su prilike pogledati film Nije baš dobar osjećaj (Filmska skupina OŠ Strahoninec, Čakovec, 6' 09“) povodom 14. Festivala prava djece koja pokazuje govorno–jezične teškoće.

Objavio:

Datum objave: 23.10.2022.

Međunarodni dan svjesnosti o mucanju u svijetu se obilježava od 1998. godine kako bi se javnost senzibilizirala za potrebe osoba koje mucaju. U Hrvatskoj se ovaj dan obilježava od 2000. godine na inicijativu Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju „Hinko Freund“. Hrvatski sabor je 2009. god. proglasio 22. listopada Danom svjesnosti o mucanju u Republici Hrvatskoj čime smo postali prva država u svijetu koja je na ovaj način otvorila vrata podizanju svjesnosti o mucanju, boljem razumijevanju i pomoći osobama koje mucaju. Simbol podizanja svijesti o mucanju predstavlja tirkizna trakica koja za osobe koje mucaju simbolizira mir i oslobađanje, ali i potrebu za osloncem i razumijevanjem drugih ljudi s kojima žele podijeliti svoja iskustva.

Prije gledanja filma učenici su u parovima razgovarali o svojim jakim i slabim stranama te pokušali naći zajedničke jake i slabe strane, a potom su informirani o mucanju.

Mucanje se javlja u svim dijelovima svijeta, prisutno je u svim kulturama i društvenim skupinama, a može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi, iako se najčešće javlja u djetinjstvu i kod svakoga je jedinstveno. Karakteristike govora osobe koja muca su ponavljanje glasova, slogova ili kratkih riječi (npr. Do-do-do-dođi se i-i-i-igrati.), produljivanje glasa (npr. Sssssjedni ovdje.) ili blokada – kada dijete želi nešto reći, usta su u pravom položaju, ali glas jednostavno ne izlazi. Kod pojedinih osoba prisutni su i pojačani pokreti na licu, kao što je žmirkanje ili napetost u vratu, dodatni pokreti tijela, igranje rukama ili lupkanje nogu koje često nazivamo i tikovima. Stresne situacije, kao i izrazito emotivne situacije mogu utjecati na tečnost govora, kao i vlastiti stavovi. Emocije koje se kod osoba koje mucaju javljaju mogu uzrokovati i anksioznost u govornim situacijama. Unatoč brojnim istraživanja točan uzrok mucanja nije poznat. Smatra se kako uz genetsku predispoziciju za mucanje ulogu igraju i okolinski utjecaji te jedinstvene karakteristike osobe. U vrijeme kad se mucanje javlja u djetinjstvu, između druge i pete godine, jednako je učestalo kod djevojčica i dječaka, do polaska u školu na jednu djevojčicu koja muca dolaze tri dječaka, a do dobi od 10 godina taj omjer je 5:1. Istraživanja pokazuju kako 1% svih ljudi na zemlji muca, a zanimljivost je kako je čak 4–5% ljudi u nekom trenutku svog života mucalo, što se može povezati i s razvojnim netečnostima i spontanim povlačenjem mucanja u djetinjstvu.

U završnom dijelu učenici su dobili popis tvrdnji o mucanju, tzv. mitovi o mucanju,  te su u tablici iskazali je li navedena tvrdnja točna ili netočna, a dano im je i objašnjenje vezano uz mit.

Za posljednju tvrdnju učenici su informirani o poznatim osobama iz javnog života ili povijesnim osobama koje mucaju/su mucale: političari Winston Churchill i George Washington, američki predsjednik Joseph Biden, glumice Marilyn Monroe, Emily Blunt, glumac Bruce Willis, znanstvenici Isaac Newton i Charles Darwin, glazbenici Elvis Presley, B.B. King i Darko Rundek, sportaš Slaven Bilić.

Ovom radionicom učenici su usvojili činjenice o mucanju,  razvili osjećaj empatije prema drugima/drugačijima, osvijestili svoje  sličnosti i razlike, osvijestili kako osobno ponašanje može utjecati na socijalni i emotivni razvoj učenika s govornim teškoćama jer je dijete koje muca često zadirkivano.

Josipa Schweizer Matić, prof.