Mediji i prava djece
Društvene mreže danas su postale glavni izvor informacija za djecu i mlade, ključni alati za komunikaciju, izražavanje, održavanje društvenih veza, zabavu i inspiraciju.
Na temu sigurnosti i pametnog izbora informiranja u digitalnom svijetu započeo je 16. Festival prava djece poznat i pod motom “Mali festival za velike teme” u organizaciji Udruge za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator i partnera festivala Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Ureda pravobraniteljice za djecu i Hrvatskog filmskog saveza.
Festival prava djece ove godine u fokusu ima temu prilagođenost digitalnog svijeta djeci i mladima, a sadržaj smo popratili filmsko-edukativnim programima i radionicama.
Prvi razredi gledali su film Prijavljen, ali izgubljen. Nakon filma uslijedila je stanka, a onda su krenuli komentari na način obrade tematike i pojedinih kadrova te zvukova u filmu.
Poslije smo pročitali 13 tvrdnji te su za svaku tvrdnju tražili vlastitu procjenu prihvaćenosti ili ne prihvaćenosti. Trebali su zapisati broj koji se nalazi ispod procjene na papirima koje su vidjeli na ploči i na kraju su zbrajali bodove. Učenici su trebali procijeniti svoje navike bilo da se koriste internetom, igraju igrice, dopisuju s prijateljima ili su aktivni na društvenim mrežama. Poruke koje su ostale za razmišljanje bile su: Isključi se da otkriješ istinu. Stvarnost su pikseli, a život je analogan. Do završetka sata raspravljali smo o Prednostima i nedostacima korištenja interneta.
Tijekom nastave sociologije pogledali smo film Tišina u kojem su intervjuirane tri mlade osobe koje pričaju o svojim iskustvima vezanim za rastavu roditelja i utjecaju na njihov emocionalni razvoj, nasilju u obitelji i u okolini, selidbi u drugi grad, važnosti mentalnoga zdravlja, upadanju u loše društvo, ovisnosti, suicidalnim mislima, pokušaju samoubojstva.
Nakon filma nastupila je tišina. Razgovarali smo o brojnim temama koje je film otvorio te o nazivu filma jer smo primijetili da tišina nastaje u određenim životnim situacijama i u određenim trenucima. Uslijedile su radionice u kojima smo popisali ideje za pružanje podrške koje mogu uputiti jedni drugima u težim životnim situacijama.
Završili smo s citatom ‘Naučio sam da hrabrost nije odsustvo straha, nego da je to pobjeda nad njim. Hrabar čovjek nije onaj koji se ne osjeća uplašeno, nego onaj koji nadvlada taj strah.’ (N. Mandela).
Josipa Schweizer Matić, prof.