TERENSKA NASTAVA – POŽEŠKI KRAJ I VELIKA
Dana 29. listopada 2022. mi, učenici 1.c i 1.d razreda opće gimnazije te naši vršnjaci iz 1.g razreda jezične gimnazije, predvođeni našim zasebnim razrednicima (profesoricom latinskoga jezika Mihaelom Mežnarić, profesorom engleskog i njemačkog jezika Goranom Grbešom te profesorom povijesti i geografije Krunoslavom Marijanovićem) išli smo na jednodnevni izlet u općinu Velika u Požeško-slavonskoj županiji.

Objavio:

Datum objave: 25.11.2022.

Profesor Marijanović imao nam je puno toga za reći – ime ovoga naselja se u sačuvanim dokumentima spominje već sredinom 13. stoljeća, a samo naselje smješteno je nedaleko od Požege u Požeškoj kotlini, na južnim padinama Papuka. Hodajući cestom pored šume na putu do adrenalinskog parka pronašli smo razne komade stijena i oblik bore o kojima smo učili na nastavi geografije. Ni povijest same Velike nije toliko pusta kako se isprva činilo – zanimljivo je bilo doznati da Velika nije dobila ime po rijeci – odnosno rječici – Velikoj ili Veličanki koja teče uz rub šume, već je upravo ta mala rijeka dobila ime po naselju. Točnije, i rijeka i naselje i kaštel ime su dobili po plemićima Velyke koji su prije mnogo godina posjedovali navedena područja. Profesor Marijanović pomogao nam je shvatiti podcijenjenost Velike i njezinog neostvarenog turističkog potencijala u odnosu na sve što grad može ponuditi, a to smo i sami iskusili. Svi smo imali mogućnost dva sata provesti na nižoj i višoj razini adrenalinskog parka Duboka te uživati u izazovima i zipline-u, nakon čega smo obilno jeli u restoranu Shhhuma. Prije toga smo se, dakako, iskušali i u planinarenju – profesor Marijanović s nama se uspeo do samog Veličkog Starog grada, obrambene peterokutne utvrde iz doba ratova protiv Osmanlija. Popeli smo se na preko 400 metara nadmorske visine, što je bio zamoran pothvat, no nitko tko se u njega upustio nije odustao te smo svi stigli do samog vrha nagrađeni zadivljujućim pogledom na Zlatnu dolinu i masivni kamenolom. Nakon uspješnog pohoda do vrha svi smo bili vrlo zadovoljni sobom, jer uspon je bio vrijedan toga. Vidjeli smo i crkvu sv. Augustina, prije nego što ćemo se oko 17 sati ponovno ukrcati na vlak za povratak kući. Posjet Velikoj svakako je bilo lijepo i avanturističko iskustvo koje nam je trebalo s obzirom na produženi vikend. Rekla bih da su svi uživali, a i naši razrednici su bili zadovoljni našim sudjelovanjem u ovom kratkom izletu.

izvještaj sastavila učenica Maja Nađorđ, 1.c

Evo komentara i dojmova još dvije učenice:

Lana Šarić, 1.d

 „Na izletu je bilo sve zabavno, ali većini je bilo najzabavnije penjanje. U mojoj skupini smo se svi popeli do samoga vrha. Bilo je klizavo i jako zahtjevno, ali smo uspjeli. Kada smo došli na vrh jednog dijela – srednjovjekovne utvrde iznad Velike iz 13. stoljeća, imali smo predivan pogled na Požešku kotlinu.“

Karla Koštić, 1.g

„Adrenalinski park i planinarenje – top doživljaj. Popeli smo se skroz do Starog grada. Penjanje nije bilo lako s obzirom na to da je bilo dosta strmo, ali pogled koji nas je čekao gore je vrijedio penjanja. Slobodno vrijeme smo proveli u druženju, a priroda koja nas je okruživala je pridonijela još boljoj atmosferi. Mislim da nam ovakvi izleti trebaju češće, pogotovo u prvom razredu, jer nam pomažu da se upoznamo kao generacija i sklopimo nova prijateljstva. Dan smo proveli s osmijehom na licu i u dobrom društvu.“